
Konserwacja rzeźb piaskowcowych.
Teren Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii,
Muzeum Łazienki Królewskie.
XVIII-wieczne rzeźby piaskowcowe z „Pałacu na Wyspie” oraz „Starej Oranżerii” na terenie Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.
- Grupa rzeźbiarska „Bachantka chwytająca winne grono z ręki Satyra”
- Grupa rzeźbiarska „Hermafrodyta odtrącający nimfę Salmakis”
- „Gladiator”
- „Wenus”
- „Bachus”
Problematyka
Trzy główne czynniki stanowiły o konieczności przeprowadzenia kompleksowych działań konserwatorskich:
- Korozja żelaznych bolców montażowych użytych podczas dawniej wykonywanych napraw spowodowała nasilenie spękań oryginalnej struktury kamiennej w ich okolicy. Zniszczenia te postępują w wyniku krystalizacji soli rozpuszczalnych w wodzie pochodzących z korodującego żelaza oraz z rozszerzalności termicznej trzpieni metalowych zamkniętych w masie kamienia.
- Osłabienie struktury kamienia spowodowane zastosowaniem kleju na bazie cementu portlandzkiego podczas dawniej wykonywanych napraw. Jego wysoka twardość oraz szczelność doprowadziły do dezintegracji granularnej powierzchni styku z klejem, osłabiając tym samym konstrukcję posągów.
- zły stan techniczny i wizualny uzupełnień ubytków, wykonanych z zapraw mineralnych i żywic syntetycznych.
Kluczowe zabiegi konserwatorskie
- Wykonano skany 3D i na ich podstawie dokładną dokumentację stanu zachowania przed konserwacją.
- Oczyszczenie powierzchni wykonano techniką ablacji laserowej.
- Usunięto zaprawy mineralne, cementy i odspajające się uzupełnienia w materiale skalnym.
- Zdemontowane zostały elementy rzeźb zamocowane na trzpieniach żelaznych, a ich ponowny montaż wykonywany jest z użyciem niekorodujących zbrojeń z włókna szklanego.
- Na podstawie skanu 3D wykonywane są fleki D.D.P. (Dopasowane Do Przełamu) czyli uzupełnienia ubytków wykonane z naturalnego, analogicznego do oryginału kamienia, dopasowane do nieregularnych przełamów ubytków.
- Modele uzupełnień rzeźbione są w dobranym do oryginalnego materiale skalnym, z użyciem frezarki CNC.
- Uzupełnienia kamienne DDP mocowane są z zastosowaniem cienkowarstwowych klejów mineralnych zapewniając paroprzepuszczalność w obszarze połączeń ze strukturą oryginalną. Oznacza to, że kapilarnie połączone z oryginalna strukturą zabytku rekonstrukcje będą pracowały dokładnie tak jak ich oryginalne elementy przed destrukcją.
- Uzupełnienia formy zostaną zunifikowane kolorystycznie w celu ujednolicenia z oryginalnnie występującą na rzeźbie patyną. Zastosowane zostaną w tym celu preparaty na bazie spoiw krzemoorganicznych, zachowujących naturalna paroprzepuszczalność kamienia.
- Powierzchnia kamienia zostanie zahydrofobizowana w celu ograniczenia wpływu warunków atmosferycznych na stan zachowania obiektów.
- Wykonany zostanie skan 3D po konserwacji i na jego podstawie – dokumentacja stanu zachowania po konserwacji.